Mořské perly a šperky z nich od A do Z
Perly vznikají všude tam, kde žijí perlorodky. Domovem perel jsou tedy řeky a jezera, ale také moře a oceány. Bez umělého zásahu člověka do jejich produkce by ale byl šperk z pravých perel pro většinu žen nadále jen nedostižným snem. O ten se postaral ve 30. letech 20. století Japonec Kokichi Mikimoto.
Nejznámějšími druhy mořských perel jsou:
- perly Akoya
- Cortézovy perly
- Keshi perly
- perly jižních moří
- tahitské perly
Jednotlivým druhům perel se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích.
Přírodní versus kultivované
Hovoříme-li tedy o mořských perlách, myslíme tím perly pěstované neboli kultivované v ústřicích řádu pteriidae žijících ve slané mořské vodě. Prakticky 100 % perlové produkce užívané pro výrobu šperků pochází totiž z chovu. Nejčastěji se s perlovými farmami situovanými v chráněných lagunách a vulkanických atolech setkáme v jihovýchodní Asii, zejména Japonsku, Číně a Polynésii, a dále také v Americe nebo v Oceánii. Výlov přírodních neboli divokých perel se zachoval už jen v několika lokalitách na světě, například v Bahrajnu a v Austrálii. Přírodní perly jsou ale velice vzácné a také extrémně drahé.
Jaký je rozdíl mezi sladkovodní a mořskou perlou
Zákazníci se nás často ptají, v čem se liší mořské a sladkovodní perly. Hlavní rozdíly mezi perlami pěstovanými ve sladké vodě a mezi perlami pocházejícími z moře jsou:
- vznik
- vzhled, respektive lesk
- velikost
- a nakonec také samozřejmě cena
Jak tedy vznikají mořské perly?
Mechanismus vzniku je u všech druhů perel stejný. Perlorodka obalí perletí vložené jádro, ze kterého posléze vznikne ona tajemná lesknoucí se kulička. Přírodní perly mají jen miniaturní jádro. To vniklo do lastury coby drobné zrnko písku a dalo tak vzniknout tomuto nádhernému zázraku přírody. Pěstované mořské perly mají kromě různě silné perleti navíc pozůstatek uměle vloženého jádra – tvrdý střed. Kultivované sladkovodní perly jsou oproti tomu perletí tvořené celé, protože původní měkké jádro vložené do lastury se vstřebalo. Tento rozdíl ale nemáme šanci na první pohled poznat.
Ohromující lesk pravých mořských perel
Sladkovodní perly vysoké kvality jsou nádherné, o tom není sporu. Kvalitní mořské perly je ale svou krásou hravě strčí do kapsy. Lesk pravých mořských perel je totiž naprosto ohromující. Bílé perly Akoya bývají také výrazně bělejší než sladkovodní perly stejné barvy.
Investujte do krásy
Za krásu mořských perel si ale musíme výrazně připlatit. Jejich kultivace je totiž mnohem náročnější. Zatímco sladkovodních perel se může v jedné mateřské perlorodce urodit až dvacet, sklizeň mořských perel je podstatně skromnější. V jedné perlorodce se totiž obvykle skrývá jedna až tři perličky. Jestli se ale vyplatí do něčeho investovat, pak jsou to právě pravé perly.